Każdy pracodawca staje przed zadaniem zatrudniania nowych osób. Dzieje się tak w związku z rozwojem firmy, odejściem doświadczonych osób na emeryturę czy na urlop macierzyński.
Rekrutacja pracowników to złożony proces. Najpierw należy otrzymać jak najwięcej aplikacji, tak aby było z czego selekcjonować kandydatów. Można się ogłaszać na portalach, forach, organizować stoiska na targach pracy czy po prostu spróbować popularnej poczty pantoflowej. Potencjalnych kandydatów na dane stanowisko może przesłuchiwać sam prezes firmy, ale często się zdarza, że tym zajmują się rekruterzy. Rozmowy kwalifikacyjne odbywają się grupowo bądź indywidualnie, to zależy od rekrutera. Najważniejsze aby osoba się tym zajmująca była dobrze przygotowana, posiadała komplet pytań, a dodatkowo była świetnym psychologiem umiejącym czytać mowę ciała.
Wielokrotnie zdarza się, że w ramach samej rekrutacji kandydat ma możliwość odbycia jednego dnia próbnego, aby dział HR dodatkowo utwierdził się w przekonaniu, że to jest odpowiednia osoba na stanowisko.
Rekrutacja pracowników (zobacz) może trwać jeden dzień – jeśli kandydat od razu się spodoba, a może też trwać miesiącami jeśli na przykład do obsadzenia będzie stanowisko kierownicze w wielkiej firmie farmaceutycznej. Wszystko zależy też od miasta, opinii na temat danego przedsiębiorstwa, jednak schemat zawsze pozostaje ten sam.